Az égési sérülések ellátásáról

Az égési sérült betegek komplex ellátást igényelnek, melynek fontos része a bőrön keletkezett égési sebek ellátása.

A kisebb égési sérülések járóbeteg-ellátás keretében is kezelhetők, míg a súlyos égési sérülteknek intézeti elhelyezésre és kezelésre van szüksége.

Kiváltó ok szerint megkülönböztetünk:

  • forrázásos égést, (forró folyadék)
  • kontaktégést (ruhatűz),
  • lángégést (lakástűz, robbanás),
  • elektromos égést (áramütés, villámcsapás esetén),
  • kémiai égéseket, (vegyi anyagok okozta)
  • sugárzás (ionizáló sugárforrás) okozta égési sérüléseket.

Az égési sérülés súlyosságát több tényező határozza meg. Így fontos az égési seb mélysége, kiterjedése és elhelyezkedése. Ezen kívül még figyelembe kell venni a sérült korát és általános állapotát is.

Az égési seb mélysége lehet

I fokú felszínes égés (bőr pirossá válik és erős a fájdalom)
II/a fokozatú felületes részleges mélységű égés (hólyagok keletkeznek, bőrhiány miatt vérzés jelentkezik, erős a fájdalom)
II/b fokozatú mély részleges mélységű égés (az égett terület sápadt fehér, a fájdalom mérsékelt)
III. fokú teljes mélységű égés (az égett terület fehéres/barnás, a sérült idegvégződések miatt fájdalmatlan)
Az égési sérülés kiterjedését %-ban adjuk meg.

A teljes testfelszín 100 %-nak felel meg, a beteg tenyere 1 %.-nak számítható.
Gyermeknél 5 %, míg a felnőttnél 10% testfelszín fölötti égés esetében javasolt a kórházi kezelés, de III. fokú égés esetében már az 1 % kiterjedésnél is intézeti ellátás szükséges.
Nagyon súlyos állapot jön létre, ha a teljes testfelület több mint 35-40 százaléka sérült vagy ha a légutak is érintettek. A tűzzel járó füst és az égés közben felszabaduló mérgező gázok tovább ronthatják a sérült állapotát. Súlyos égési sérülés esetén a beteg nagy mennyiségű, ásványi anyagokat és fehérjéket tartalmazó folyadékot veszít, ami felboríthatja a vérkeringését, és sokkos állapotot idézhet elő.
Súlyos égési sérülésnek számít az is, ha a kezek, lábak, nemi szervek tájékán vagy az arcon történt a sérülés.
Az I. fokú felszínes égések, forrázások általában háztartási balesetek során keletkeznek, de ilyen tüneteket okozhat a túlzott napozás vagy a szolárium hatása is.

Ezek a felületes égések egy jó általános állapotú beteg esetében legfeljebb ambuláns ellátást igényelnek, és legtöbbször jól gyógyulnak.
Mindenképpen orvosi ellátás javasolt:
ha a felületes I fokú felszínes égés vagy II/a fokozatú felületes részleges mélységű égés kb. fél tenyérnyinél nagyobb (0,5% vagy annál nagyobb testfelszín sérült);
ha a sérülés az arcon, ízületek felett (pl. váll, könyök, csípő, térd, boka), a kézen, a lábon vagy a nemi szervek tájékán helyezkedik el;
ha a sérülés II/b fokozatú mély részleges mélységű, vagy III. fokú teljes mélységű;
ha az égési sérülés területén a gyulladásos tünetek fokozódnak (a bőrpír, a fájdalom erősödik, a duzzanat fokozódik, esetleg gennyes váladék jelenik meg).

Az égési sebek kezelése

Az égés mélységének csökkentésére és a fájdalom csillapítására a folyó, hideg vízzel történő hűtés javasolt 8-10 percen keresztül. Ez segíthet meggátolni a mélyebben fekvő szövetek további károsodását. Hűtés után a sebet fertőtlenítsük le, mivel az égett testfelszín jó behatolási kapu a kórokozók számára. A fájdalmat fájdalomcsillapítókkal is enyhíthetjük.
Az égési sebek minél gyorsabb és szebb gyógyulásának érdekében optimális sebgyógyulási viszonyokat kell biztosítani, ehhez legalkalmasabb a nedves sebkörnyezet.

A sebkezelő anyagokkal szembeni elvárás, hogy legyen baktériumölő hatása, és ne károsítsa a szöveteket.
Ezeknek az elvárásoknak kiválóan megfelel a Curiosa® sebkezelő gél, amely cinket és hialuronátot tartalmaz.
Mivel a hialuronát a bőr-és a kötőszövet természetes és nélkülözhetetlen alkotóeleme, így a Curiosa® gél elősegíti a gyorsabb sebgyógyulást. Cink tartalma révén távol tartja a kórokozókat, így hozzájárul a felülfertőződés megelőzéséhez. Ezen kívül segít a gyulladás és a fájdalom csökkentésében is. A cinket és hialuronátot tartalmazó gél rendszeres használata lehetővé teszi, hogy az új bőr rugalmassá, terhelhetőbbé, és ellenállóbbá váljon.

Megfelelő kezelés mellett az elsőfokú égési sérülések általában 1 hét alatt, míg a felületes másodfokú égések két-három héten belül gyógyulnak. Ezekben az esetekben durva hegképződés nem jellemző.
A súlyos égési sérültek ellátása komplex feladat, amely magában foglalja a sürgősségi ellátás mellett a sebgyógyulást elősegítő anyagok bejuttatását a szervezetbe különböző infúziók formájában.
A mély- vagy nagy kiterjedésű, váladékozó sebeket speciális kötszerekkel kell fedni. Ez a kezelés csak intézetben javasolt, ahol az égési területen jártas szakember állapítja meg a kötéscsere szükségességét és időpontját. A mély másod- és a harmadfokú égési sérülés esetén a kórházi kezelés során a műtéti bőrpótlás is szükségessé válhat.
Amennyiben a sérült bőr valamelyik ízület felett helyezkedik el zsugorodó hegek is megjelenhetnek. Ekkor gyógytornász segítségére is szükség lehet és akár több hónapig is eltarthat a rehabilitáció.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyilvánosan Működő Rt.

A termék alkalmazásával kapcsolatos információkról a medinfo@richter.hu címen érdeklődhet.

Document ID: KEDP/DADHUU, Lezárás dátuma: 2020.01.06.